I år ble det endelig igjen TIV på Skigal. Etter å ha vært 3 år på Svalbard så var det dags. Men denne gang kun som publikum, etter mange år som frivillig.

Kjørte tidlig fredag morgen utover til vakre Hitra. Kom i god tid før løpet. Fikk gjort meg kjent og pratet med mange før løpene.

Været var utrolig nok fra sin bedre side etter mnd med dritt og regn. Det ble rigget å lagt til rette for en fantastisk dag. Rigging tilpassing og testing ble utført av frivillige og arrangør. Det ble gjennomført barneløp lagt til rette av Sparebank1 Nordmøre. Mange forventningsfulle barn fullførte.












Etter vært ble det endelig 32 km fellesstart klassisk damer og 53 km fellestart menn. Store flotte internasjonale felt. Og masse spenning.
Fikk underveis en hyggelig prat med en gammel kjenning fra 2013 Val de Fiemme , TIV osv. Legenden Markus Cramer, Italensk Landslagstrener.

Kvinne feltet kom først i mål etter 32 km
1 226 Stna Nilsson SWE
2 218 Louise Lindström SWE
3 202 Moa Ilar SWE







Etter vært kom herrene i mål fra sin 53 km
1 38 Johan Hoel Åsen Idretslag
2 69 Tage Börjesson SWE
3 21 Casper Kvam Grindhagen Byaasen Skiklubb









Premieutdeling umiddelbart etter løpet. Høytidelig med ordfører som utdeler.


Moro å treffen god venn etter løpet. VG TV ekspert kommentator Petter Soleng Skinstad.

Hjemmereisa fra Hitra gikk som en drøm. Tenkte at dette ble en topp dag og at TIV sammen med frivillige har gjort dette til en super dag for oss skigale.
Lørdag ble det skikkelig egenpleie med lang gåtur og aktiv pleie i Pirbadet.
Søndag morgen startet med god frokost på Thon hotels. Og reiste opp til Sverresborg der avsluttingen av tIV 2026 skulle gjennomføres. Kom til klokka 09.00 og var veldig spent. Vidar`s skihistoriske samling skulle sette opp sin første utstilling utenfor museet. En god knippe med rulleski. Stativ ble laget (modifisering er allerede gjort) Spenningen var stor når folkemassen begynte komme. Og hvilken dag det ble. Startet med litt regn, men etter det smilte været om kapp med folket. Det ble til tider trengsel. Og folket spurte om masse og skrøt av samlingen. Men best av alt fortalte dem meg mye.







Det ble også her arrangert Barneløp. Masse startende og dem løp rett inn i «Mørdar bakken» Og det ble gitt et voldsomt engasjement. Og med dagens meget opplagte side speaker Skipresident Roger Finnjord ble dette et flott løp. Maken til taleevne og engasjement som Roger har. Dette har vel knapt skinorge sett og hørt. En mere samlende skipresident kan vel ikke finnes. Håper virkelig har er den som styrer skuta tett inn i fremtiden.
Så til dagens indrefilet 20 km klassisk jaktstart kvinner og menn. Førster i mål er vinner av TIV 2026. En meget bra valgt trasse med flere rundinger foran 20000 tusen meget høylytte publikummere. En fikk Tour de France vibber. En meget god speaker tjeneste loset oss gjennom dagen. Og det ble virkelig spenning i begge klasser.
1 209Moa Ilar SWE
2 206 Milla Grosberghaugen Andreassen Bækkelagets Sportsklubb
3 210 Iris De Martn Pinter ITA
1 9 Zak Keterson USA
2 10 Leopold Strand Njård
3 16 Mats Stenshagen Gausdal Skiklubb


Fikk virkelig mange å prate med. Bla min gamle kjenning Andrew Young

TIV 2026 ble nok et minnerikt arrangement. Masse folk og idrettsglede. Sammen med sponsorer skapes øyeblikk for barn og voksne. Tusen takk Norway Events med Daniel og Didrik i spissen.
Skigal
